Akdoğan ve Başak Van'da toprağa verildi

Yüksekova'da hayatını kaybeden M. Şerif Akdoğan (Delil Gever) ve Sur'da yaşamını yitiren Miraz Başak(Mordem Cotkar) Van'da defnedildi.

Diyabakır'ın Sur ilçesi ile Hakkari'nin Yüksekova ilçesindede farklı tarihlerde yaşamını yitiren Miraz Başak (Mordem Cotkar) ve Mehmet Şerif Akdoğan (Delil Gever) Van'da toprağa verildi. Akköprü morgundan alınan Başak ve Akdoğan'ın cenazeleri Yenimahalle Mahallesi girişinde, MEYADER, HDP ve DBP'lilerin de bulunduğu yüzlerce kişi tarafından karşılandı. Sarı, kırmızı, yeşil bayraklara sarılı Başak ve Akdoğan'ın tabutlarını omuzlayan kitle, Yenimahalle Şehitliği'ne doğru yürüyüşe geçerek mezarlığa vardı.

i-1-20160416150555.jpg

Dini vecibeleri yerine getirilen Başak ve Akdoğan zılgıt ve sloganlar eşliğinde toprağa verildi. Başak'ın çocukluk kazağıyla toprağa verilmesi, cenazeye katılanlara duygulu anlar yaşatırken, törende konuşan Akdoğan'ın babası Cindi Akdoğan, "Şehit namirin, başımız dik" dedi. Miraz Başak'ın babası Seyfettin Başak da kısa bir konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından mezarlıktan çıkmak üzere olan kitle arasında bulunan bir genci gözaltına almaya çalışan polis, tepki gösteren halka gaz bombaları ve tazyikli suyla müdahale etti. (DİHA)

i-2-941.jpgi-3-445.jpg

Bu haber toplam 10052 defa okunmuştur