Akademisyenlere ‘Bese Hozat’tan talimat aldınız’ suçlaması

Bursa’da barış istediği için gözaltına alınan 3 akademisyen, bildiriyi KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Bese Hozat’ın talimatıyla hazırlamakla suçlandı.

Barış İçin Akademisyenler girişimi tarafından barış ve müzakere sürecine dönülmesi çağrısıyla yayımlanan bildiriye ilişkin suçlama belli oldu. Bursa Uludağ Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Gökhan Yavuz Demir, Tıp Fakültesi’nden Şule Akköse Aydın ve Tarih Bölümü’nden Araştırma Görevlisi Aylin Çakı bugün üniversitedeki odalarında gözaltına alınmıştı.

Radikal’den İsmail Saymaz’ın haberine göre; Bursa Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’ndeki sorguda; imza kampanyasının KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Bese Hozat’ın talimatıyla yapıldığı iddia edildi.

Hozat’ın 22 Aralık’ta yaptığı “Aydın ve demokratik çevreler özyenetimlere sahip çıksın” açıklamasının, “talimat” niteliğinde olduğu iddia edilirken, 11 Ocak’ta da bildirinin yayımlandığı savunuldu. Ayrıca bu bildirinin PKK üyesi jargonuyla yazıldığı ileri sürüldü.

Sorgu tutanağında, ANF News’in internet sitesinde geçen 22 Aralık’ta “Demokrasi güçleri ayaklanarak öz yönetimlere sahip çıkmalı” başlıklı bir haber yayımlandığı, bu haberde KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Bese Hozat’ın görüşlerine yer verildiği ve bu haberin “talimat” niteliğinde olduğu ileri sürülürken, 11 Ocak’ta bir grup akademisyen ve araştırma görevlisi tarafından bildirinin yayımlandığı ifade edildi.

Akademisyenlere, “Bu bildiriden nasıl haberdar olup imza attınız. Bildiriye imza atmanız yönünde talimat aldınız mı? Eğer aldı iseniz kim ya da kimlerden talimat aldınız?” diye sorulduğu belirtildi.

Bu haber toplam 5674 defa okunmuştur