Akademisyenler: Barışı savunmaya devam edeceğiz

"Bu Suça Ortak Olmayacağız" başlıklı bildiriye imza attıkları için Mersin Üniversitesi Rektörlüğü tarafından sözleşmeleri fes edilen akademisyenler, "Barışı savunmaya devam edeceğiz" dedi.

MERSİN - "Bu Suça Ortak Olmayacağız" başlıklı bildiriye imza attıkları için Mersin Üniversitesi (MEÜ) Rektörlüğü tarafından sözleşmeleri fesih edilen akademisyenler barış taleplerinden vazgeçmeyeceklerini açıkladı. 

İletişim Fakültesi'nde uzman olarak çalışan ve sözleşmesi uzatılmayan Deniz Altınay, bölgede yaşanan savaşa karşı bu ülkenin aydınları olarak bir söz söylemek gerektiğine inandıkları için bildiriye imza attıklarını belirtti. Son derece vicdani bir noktadan hareketle yapılmış bir eylemin iktidar ve iktidara yakın çevreler tarafından çok farklı bir yöne saptırıldığını dile getiren Altınay, "Barış isteğimiz savaş söylemine tercih edildi" dedi.

'Keşke imza dışında elimizden bir şey gelse'

İmzalanan metnin tüm dünya akademilerinin dikkatini çeken bir metin haline geldiğine değinen Altınay, "Dünya üzerinden pek çok yerden buna destek mesajları geldi. Bununda temel nedeni içinde bulunduğumuz savaş ortamına akademinin bir karşı duruş sergilemesi gerektiğidir. Bu anlamda Türkiye'deki akademisyenler bu bildirinin bir öncüsü oldular diyebiliriz. Keşke elimizden daha fazlası gelse bu ülkeye, bu coğrafyaya barışı getirebilsek" diye konuştu. 

'Verimsiz bahanesiyle görevimize son verdiler'

Kendisi ve diğer arkadaşları hakkında sözleşmelerinin yenilenmesine dair olumlu raporların rektörlüğe gönderilmiş olmasına rağmen bunu tersi bir tutumla karşılaştıklarını belirten Altınay, "Çalışmalarımızın verimsizliğini kanıtlayacak hiçbir şey yok. Yapılanlar tamamen hukuksuz" diye konuştu. Altınay, "Ülkede yaşanan bunca hukuksuzluğun tek nedeni bir kesimin savaş konseptini devreye sokmuş olmasıdır "dedi. 

'Yandaş Medya ile yetinmeyip gerçekleri gördük'

Görevine son verilen akademisyenlerden Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde Uzman Bermal Aydın ise, ana akım medyanın tüm engellemesine rağmen bölgedeki gerçekleri gördüklerini ve duydukları gerçeklerin karşısında barışa imza attıklarını vurguladı. Bölgede barışın yeniden tesis edilmesi için imza attığını ve bunu suç olarak gören rektörlüğün sudan sebeplerle görevlerine son verdiğini aktaran Aydın, "Verimsiz diye kastettiği dört öğretim üyesi de Yrd. Doç. Dr. kadrosundaki akademisyenler. Bununla ilgili bizde rektörlüğe tensip mektubu gönderdik. Bunun verimsizlikle bir ilgisinin olmadığını yaşanan sürecin tamamen imza ile alakalı olduğunu beyan ettik ve şimdi bizlerde arkadaşlarımızla aynı kaderi paylaşıyoruz" diye konuştu. 

'Barışı savunmaya devam edeceğiz'

Tamamen siyasi gerekçelerle görevlerine son verildiğine değinen Aydın, her sene olduğu gibi yönetim kurulunun bu yılda kendileri için gerekli olan olumlu raporu rektörlüğe gönderdiğini ifade ederek, "Sonrasında imza olayı patladı ve rektörlük, fakülteye olumlu raporunu ve ihtiyaç bildiren raporunu yeniden gözden geçirmesini istedi. Bunun tek sebebi hakkımızda idari soruşturmanın açılmasıdır" dedi. Bundan sonra göreve devam etse de etmese de barış talebinden vazgeçmeyeceğini kaydeden Aydın, "Biz barışı istemeye ve savunmaya her zaman devam edeceğiz. Hangi mecrada olur bilmiyorum belki yaptığımız tezlerle belki yayınladığımız yayınlarla ama barışı dillendirmekten vazgeçmeyeceğiz" dedi. (DİHA)

Bu haber toplam 1055 defa okunmuştur