AİHM’in tedbir kararı verdiği Helin Öncü hastaneye kaldırıldı

AİHM, Cizre’de yaralanan 20 yaşındaki Helin Öncü için yapılan başvuru sonucunda tedbir kararı aldı. Öncü, Cizre Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Şırnak’ın Cizre ilçesinde yaralanan 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Helin Öncü’yle ilgili tedbir kararı verdi, Öncü, Cizre Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Öncü’yle ilgili, Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) avukatlarından Ramazan Demir’in AİHM’e başvuru yapmıştı.

Bugün yapılan başvuruyu aynı gün içerisinde gündemine alan AİHM, hastaneye kaldırılamayan Öncü için tedbir kararı aldı.

Karar da, “İçtüzük 39. madde uyarınca mahkeme Türkiye hükümetinin başvurucunun kardeşinin hayatı ve fiziksel bütünlüğünün korunması için bütün önlemleri alması yönünde uyarmıştır” denildi.

AİHM’den Türkiye’ye yanıt

Kararda, “Bu ve benzer durumlarda Türk yargı sistemi yaşam hakkı ve fiziksel bütünlük konulu başvuru yapabilecekleri etkili iç hukuk yolu var mı yok mu?” denilerek, hem hükümetten hem de başvurucunda yanıt talep edildi.

Öncü’yü taşıyan kadınlara ateş açıldı

AİHM tarafından hastaneye kaldırılması için tedbir kararı verilen Helin Öncü’yü hastaneye taşıyan üç kadına ateş açıldığı belirtildi.

Dicle Haber Ajansı (DİHA) kadınların Cizre Emniyet Müdürlüğü’nün bilgisi dahilinde Cudi Mahallesi’ne gittiğini, Öncü’yü alarak mahalleden çıkmaya çalıştıkları sırada kadınlara ateş açıldığını duyurdu.

Kadınların durumunun iyi olduğu belirtildi.

Hastaneye kaldırıldı

AİHM’in tedbir kararı verdiği Helin Öncü, Cizre Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

 

Bu haber toplam 4044 defa okunmuştur