Af Örgütü: Türkiye'yi yakından izliyoruz

Uluslararası Af Örgütü (AI), Türkiye'yi yakından izlediklerini duyurdu.

Russia Today (RT), BM ve Uluslararası Af Örgütü gibi uluslararası kuruluşlara çağrı yaparak, "Türk ordusunun Güneydoğu illerinde Kürtleri kitleler halinde öldürdüğüne yönelik iddialar" hakkında bağımsız soruşturma başlatılmasını istemişti. RT, bu amaçla Change.org sitesi üzerinde bir imza kampanyası başlatmıştı. Konuya ilişkin TASS Haber Ajansı'na konuşan AI yetkilisi Conor Fortune, "AI, Türkiye'nin Güneydoğu'sunda insan haklarıyla ilgili endişe verici durumu aktif şekilde izliyor ve bu konuda yüksek sesle açıklamalar yapıyor" dedi.

Fortuna, "Af Örgütü, son birkaç ay içinde Türk hükümetini, halka tıbbi yardım, gıda, su, elektrik temin edilmesini engelleyen sokağa çıkma yasağı ve diğer keyfi önlemler de dahil olmak üzere orantısız ulaşım kısıtlamalarına son vermeye çağırdık" ifadelerini kullandı.

Al, RT'nin çağrısını ancak Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamanın ardından cevapladı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, dün RT'nin kampanyasına destek vererek, bölgedeki insan hakları ihlallerinin titizlikle soruşturulması yönünde çağrı yapmıştı.

Zaharova, uluslararası toplumun dikkatinin bu olaylara çekilmesi konusunda İnsan Hakları İzleme Örgütü ve Uluslararası Af Örgütü gibi uluslararası kuruluşlara büyük görev düştüğünün altını çizmişti. (DİHA)

Bu haber toplam 7808 defa okunmuştur