87'lik nine: Sur benim varlığım

Sur direnişiyle kalbi atan 87 yaşındaki Fesla Ayaz, yaşamı boyunca verdiği direnişi anlatırken, "Ben özgürlüğün anasıyım" diyerek, yaşamını üç kelimeyle özetliyor.

ŞERİFE ORUÇ

Yaşamı boyunca verdiği mücadeleyle her zaman genç kalmayı başaran 87 yaşındaki Fesla Ayaz, tarihi direnişe 70 yıldır tek başına ördüğü evinde direnerek sahip çıkıyor. Hayatı boyunca karşılaştığı zorluklara direnmeyi bir yaşam biçimi olarak seçen Ayaz, kalbi kendisi gibi direnişiyle destan yazanlar için atıyor. 

Hayatı boyunca hep direndi

Ayaz, henüz 13 yaşındayken zorla iki eşli biriyle evlendiriliyor. Evliliği boyunca her zaman şiddete maruz kalan Ayaz, bakımsızlıktan dünyaya getirdiği 7 evladını kaybediyor. Gördüğü şiddet karşısında boyun eğmeyen Ayaz, hayatı boyunca her türlü zulme direniyor. Evlendirildiği kişi yaşamını yitirmesinin ardından ailesinin evine dönen Ayaz, sınır ticareti yapmaya başlıyor. İran, Irak, Suriye olmak üzere sınırlar arası kaçaklık yapan Ayaz, bir süre sonra yine zorla akrabası olan biriyle ikinci eş olarak evlendiriliyor. 

nn3.jpg

'Ben özgürlüğün anasıyım'

Tüm yaşadıklarına rağmen pes etmeyen Ayaz, dünyaya getirdiği 3 çocuğunu kaçaklık yaparak büyütüyor. Sur ilçesinin Lalebey Mahallesi'nde bulunan toprak evini verdiği mücadeleyle yeniden inşa eden Ayaz, çocukları içinse evinin karşısında ev yapıyor. 70 yıldır mahallesinden ayrılmayan Ayaz, yaşamında verdiği direnişi anlatarak kendisini "Ben özgürlüğün anasıyım" cümlesiyle tanımlıyor. 

Patlama ve silah sesleri altında sabahın erken saatlerinde kar kış demenden sandalyesini evinin kapısına çeken Ayaz, her patlama sesinde direnişçilere ve saldırı altındaki mahallelerde kalan siviller için dua ediyor. Önünden geçen herkese saldırı altındaki mahallerde bulunanların durumunu sorması ise Ayaz'ın en çok dikkat çeken yanları arasında oluyor. 7 çocuğunu kaybetmenin verdiği acıdan bahseden Ayaz, kimsenin evladını kaybetmesini istemediğini söylüyor.

'Sur benim evladım'

Ayaz, Sur için "Burası benim evladım, çocuğum, duvarım, varlığım, yokluğum. Bir anne nasıl evladını bırakamıyorsa ben de burayı bırakamam" diyerek, 70 yıllık emeğinin mahallenin her sokağında dolaştığını belirtiyor. "Bedenimi kerpetenle çekseler de ben Türkçe bilmiyorum. Biri yanımda Türkçe konuşunca nefesim daralıyor" diyen Ayaz, çocuklarını Sur sokaklarında Kürtçe büyüttüğünü ifade ediyor. Kürtlerin öldürülerek bitirilmeyeceğini söyleyen Ayaz, "Onlar bir öldürüyor biz iki doğuruyoruz" diyerek, tepkisini dile getiriyor. 

'Umudumuzu yitirmeyelim biz kazanacağız'

Ayaz, "Burası benim yerim, benim toprağım, ben yapmışım ve çok seviyorum çıkmaya da niyetim hiç yok" diyerek, devlet güçlerinin zorla göçertme politikalarına tepki gösteriyor. Evlerini boşaltmaları için kapısına gelen polisleri bastonuyla kovduğunu anlatan Ayaz, bastonunu kaldırarak "Yine gelseler yine kovacağım" diyor. Ayaz, "Umudumuzu hiçbir zaman yitirmeyelim, biz kazanacağız" diyerek, direniş çağrısında bulunuyor. (DİHA)

Bu haber toplam 1869 defa okunmuştur