7 Kürt siyasetçi daha tutuklandı

DBP Demokratik Yerel Yönetimler Birliği ve KJA’ye yönelik operasyonda gözaltına alınan 18 Kürt siyasetçiden 7’si daha tutuklandı. Son tutuklamalarla birlikte operasyonda tutuklananların sayısı 13’e yükseldi.

DBP Demokratik Yerel Yönetimler Birliği ve Kongreya Jinen Azad’a (Özgür Kadınlar Kongresi-KJA) yönelik operasyonda gözaltına alınan 18 Kürt siyasetçiden 7’si daha çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Diyarbakır merkezli olarak bazı kentlerde 10 Nisan sabahı yapılan baskınlar sonucu gözaltına alınan 18 Kürt siyasetçilerden emniyetteki ifade işlemleri devam eden 12’si, emniyetteki işlemlerinin ardından dün Diyarbakır Adliyesi’ne getirilmişti.

Adliyeye sevk edilen Fatma Duman, Ridvan Sincar, Firat Yıldız, Turan Genç, Yusuf Koyuncu, Abdullah Cin, Serdar Tosun, Orhan Karaca, Aziz Mahmut Çınar, Fevzi Aydemir, İbrahim Durmuş ve Mehmet Taha Burakmak, savcılık tarafından ifadeleri alınmadan doğrudan “tutuklama” talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edilmişti.

Dicle Haber Ajansı’nın (DİHA) haberine göre, nöbetçi mahkemeye sevk edilen isimlerden “Rıdvan Sincar, Turan Genç, DBP PM üyeleri Yusuf Koyuncu, Abdullah Cin, Serdar Tosun, DBP Yenişehir İlçe Yöneticisi, İbrahim Durmuş ve Mehmet Taha Burakmak, sabaha karşı örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklandı.

Fırat Yıldız, Fatma Duman, Orhan Karaca, Aziz Mahmut Çınar ve Fevzi Akdemir ise “adli kontrol” şartı ile serbest bırakıldı.

Soruşturma dosyasına getirilen “gizlilik” kararı nedeniyle, yöneltilen suçlamanın ayrıntıları konusunda bilgiye ulaşılamıyor.

Bu haber toplam 7369 defa okunmuştur