4 bin 960 eğitimciye grev soruşturması

Eğitim Sen Amed Şubesi'ne üye 4 bin 960 kişiye, 2015 yılının 14, 21 ve 29 Aralık tarihlerinde yapılan grevler nedeniyle soruşturma açıldı.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) tarafından, hükümetin eğitim politikalarını protesto etmek amacıyla 2015 yılının 14, 21 ve 29 Aralık tarihlerinde yapılan greve katılan Eğitim Sen Diyarbakır Şubesi'ne üye 4 bin 960 eğitim emekçiye soruşturma açıldı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından başlatılan soruşturma kapsamında müdürlüğe ifadeye çağrılan emekçilere, greve katılıp katılmadıkları, hangi grevlere katıldıkları soruluyor.

"Milli Güvenliği Tehdit Eden Örgüt ve Yapılarla İrtibatlı Kamu Çalışanları Hakkında" başlığıyla yayınlanan genelgenin ardından, başta Eğitim Sen üyeleri olmak üzere KESK'lilere ciddi saldırılar olduğunu söyleyen Eğitim Sen Amed 2 Nolu Şube Eşbaşkanı Saliha Zorlu, Aralık ayında yapılan greve emekçilerin Amed'de büyük katılım sağladığını ve bu yüzden üyelerinin büyük çoğunluğuna soruşturma başlatıldığını kaydetti.

'Sendikal eylemler İLO sözleşmesinde güvence altındadır'

Sendikal eylemlerin Uluslararası Çalışma Örgütü (İLO) Sözleşmesi ile güvence altına alındığını hatırlatan Zorlu, "Tüm üyelerimiz sendikaların aldığı eylemsellik kararına uyma hakkına sahiptir. Bu nedenle soruşturulamazlar, ceza alamazlar. Böyle bir şey gerçekleştiği takdirde bunun mahkeme ve hukuk yolları açıktır, mutlaka geri dönecek" diye konuştu. 

Soruşturmalar ile emekçilerin baskı altına alınmak istendiğine vurgu yapan Zorlu, "Şunu bilmiyorlar biz sadece Diyarbakır'da değil, 10 bin üyeyle örgütlü bir güç olarak tüm üyelerimiz adına şunu söylüyoruz, Eğitim Sen üyeleri KESK'te örgütlü olan arkadaşlarımızın tek biri bu korkutma, yıldırma politikalarına meyil vermez, geri adım atmaz. Haklarımızı çok iyi biliyoruz. Toplumun geneline yayılmak istenen bir korkunun emek mücadelesine yansımasıdır" ifadesinde bulundu. 

'10 binin tamamına da soruşturma açsalar bizler afişe edeceğiz'

Açılan soruşturmalarda üyelere eylemlere katılıp katılmadıklarını sorduklarını, hatta emekçilerin "yönlendirme" diye tabir edilebilecek sorularla karşı karşıya geldiklerini belirten Zorlu,"10 binin tamamına da soruşturma açsalar buna benzer uygulamaları bizler afişe edeceğiz. Bizler ki bu doğrultuda en yüksek yargı olan Danıştay'ın vermiş olduğu bizim lehimize onlarca kazanmış emsal örnekleri var. Biz bunları öyle görünüyor ki bunların sayısını artıracağız, artırma konusunda da kararlıyız. Bizi daha fazla mücadele eder hale getirdiklerinin farkında değiller sanırım" diye konuştu. (DİHA)

Bu haber toplam 9983 defa okunmuştur