3 partiden ortak deklarasyon

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Meclis'teki siyasi partilerin genel başkanlarına çözüm için "Sur ve Nusaybin'e gidelim" çağrısına karşılık, AKP, MHP ve CHP, Ankara'da gerçekleşen saldırıya karşı ortak deklarasyonla yanıt geldi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın partisinin grup toplantısında Meclis'teki 3 partinin Genel Başkanları'na "Buyurun toplanalım, ateşkes, barış nasıl sağlanır. Barikat, hendek nasıl kapatılır? Hadi gelin, elimizi taşın altına koyalım. 3 genel başkana çağrı yapıyorum. Dördümüz yan yana gelelim, buyurun gidelim Sur'a, Nusaybin'e. Niye tankı topu gönderiyorsun?" çağrısı yapmasından dakikalar sonra MHP, CHP ve AKP, "teröre karşı ortak bildiri" yayınladı. 

AKP Grup Başkanvekili Naci Bostancı, CHP Grup Başkanvekili Levent Gök ve MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural'ın imzasıyla yayımlanan deklarasyonda, saldırının "Türk milletinin" birliğine ve Türkiye'nin bütünlüğüne yönelik olduğu kaydedilerek, "Terörün kanlı eylemleriyle yapmaya çalıştığı halkta bezginlik, karamsarlık doğurmak, ortak gelecek duygusuna darbe vurmaktır. Uzun tarih içinde her türlü sorunu ortak dayanışma, kararlılık, cesaretle aşan, kaderini kendi azim ve iradesiyle yazan milletimizin terör karşısında da aynı kararlılıkla davranarak, terörün amacını boşa çıkarttığını görmek bu derin acımız karşısında en önemli teselli kaynağımızdır. Millet iradesinin tecelligahı olan TBMM bu konuda üstüne düşen milli sorumluluğun farkında ve şuurundadır. Milli iradeyi temsil etmekten onur duyan bizler, ortak kaderimize ve geleceğimize duyduğumuz derin inançla teröre karşı sergilenen kararlılığa tercüman olmanın ve müşterek acıyı paylaşmanın her türlü siyasi ve ideolojik aidiyetten daha önemli olduğunu ifade ediyoruz" denildi. (DİHA)

Bu haber toplam 1493 defa okunmuştur