25 yıl arayla iki fotoğraf

Yüksekova ilçesi Yeşildere mahallesinde ateşe verilen bir binanın önünde poz veren özel harekat timinin çektirdiği fotoğraf tepkilere neden oldu.

Hakkari'nin Yüksekova ilçesi Yeşildere mahallesinde ateşe verilen bir binanın önünde poz veren uzun sakallı jandarma özel harekat timinin çektirdiği "hatıra" fotoğrafı, akla 90'lı yıllarda Diyarbakır'da yaktıkları köy evinin önünde poz veren askerleri hatırlattı.

Devlet aklının '90'lardan bu yana değişmediğini söyleyen HDP Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan, "Binlerce köy yakıldı, 4 milyon insan yerinden yurdundan edildi. 1990'lı yıllarda Kürt kentleri devletin bünyesinde faaliyet yürüten JİTEM gibi kontra çeteler tarafından yakılıyordu. Kürtlerin evlerini, cenazelerini yakan çeteler daha sonra ise zafer pozlarını veriyorlardı. Bu insanlık dışı bir uygulamaydı. Bunun kabul edilecek hiç bir tarafı yoktur" dedi.

Aynı aklın bugün Yüksekova'da halkın evlerini yaktığını söyleyen Akdoğan, “90'lı yıllarla hiçbir fark yok. Katbekat fazlası şu anda Kürdistan kentlerinde uygulanıyor. Tanklarla evleri yıkılıyor ve ardından ateşe veriliyor. Mesele zihniyet meselesidir. Kürt halkına 90'lı yıllarda bu uygulamayı yaşatan devlet bugünde yaşatmaya devam ediyor. Bu uygulamalar Kenan Evren'e rahmet okutuyor" ifadelerini kullandı.

Akdoğan, "Bugün kentlerinin, evlerinin yeniden yıkılmaması için AKP'ye karşı direnen gençler '90'ların çocuklarıdır. Eğer 90'lı yıllarda devlet bu vahşetleri yaşatmasaydı bugün bunlar yaşanmazdı. Bugün yeninden Kürt kentlerini tankla topla yıkmaya çalışıyorlar. Onurlarına yönelik bu davranışı gören bugünün çocukları da yarınlara daha büyük bir öfkeyle büyümekteler, bunu bilsinler" şeklinde konuştu. (DİHA)

Bu haber toplam 12002 defa okunmuştur