24. Musa Anter ödülleri verildi

24. Musa Anter Ödülleri, Diyarbakır Cegerxwîn Kültür Merkezi'nde yapılan törenle sahiplerine verildi.

24. Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri töreni Diyarbakır Cegerxwîn Kültür Merkezi'nde yapıldı.

Törene Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven, HDP Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı ile gazeteci ve yazarlar katıldı.

Erdemir: Anter'in kalemi yerde kalmadı

Musa Anter ve özgür basın mücadelesinin anlatıldığı sinevizyon gösterimi iyle başlayan törende konuşan Özgür Gazeteciler Cemiyeti (ÖGC) Eşbaşkanı Nevin Erdemir, Anter'in kaleminin yerde kalmadığını söyledi.

"Son bir yıldır yaşanan süreç, Kürdistan'da yaşanan savaş sonrası özgür basına yönelik yoğun saldırılar söz konusudur. Son bir yıl içerisinde gazetelere dönük saldırılar devam etmekte, onlarca gazeteci ise tutuklu bulunmaktadır. Gerçekleri yazmaktan yıldırmak üzerinden yapılan bir uygulamadır tüm bunlar. Özgür basın geleneği olarak bu gerçeklerden asla taviz vermeyiz ilkesiyle mücadele devam etmektedir."

Anlı: Ape Musa bugünler için yazdı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı da şöyle konuştu:

"Onun mücadelesi önünde saygı ile eğiliyoruz. Kürtlerin durumunu görmüştü ve şiirlerinde bahsetmişti. 'Direnmek kalmıştı Kürtlere' demişti. Bizde öyle bir dönemden geçiyoruz ki duyanlar Ape Musa'nın bu günler için yazdığını düşünüyor. Bu hislerimizle onu anıyoruz ve mücadelesi önünde saygı ile eğiliyoruz.”

Ölmez ödülünü Cizre direnişçilerine adadı

Yapılan konuşmaların ardından ödül törenine geçildi.

Kürtçe dalında Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Azad Altay'a ödülünü, Cizre'de bodrumda öldürülen Azadiya Welat Gazetesi Yazı işleri Müdürü Rohat Aktaş'ın annesi Meliha Aktaş verdi. Ardından Türkçe haber dalında DİHA İzmir Büro Şefi Cihan Ölmez ve Cumhuriyet Diyarbakır Temsilcisi Mahmut Oral'a ödülleri verildi.

Ödülünü alan Ölmez, "Bu ödül Cizre direnişinin ödülüdür. Çocukluk arkadaşım Rızgar'a, Eylem Üstün'e, Mehmet Tunç ve tüm yaşamını yitiren savaşçılara armağan ediyorum" dedi.

Altay ödülü Taybet İnan'a armağan etti

Altay ise, "Bu yılki ödüller direniş alanlarına gitti. Ben de o alanlardan geliyorum. Gever'in selamlarını getirdim. Ape Musa özgürlüğün tohumlarını attı. O tohum şimdi yeşerdi. Şimdi saldırılara karşı yüz yüzedir bu fidanlar. Birçok arkadaşımız cezaevinde. Böyle önemli bir süreçte gerçekleri dile getiren basına hem Kürt halkının hem de demokratik çevrelerin sahip çıkması gerekiyor. Aldığım ödülü direniş alanlarında yaşamını yitirenlere ve Taybet Ana'ya armağan ediyorum" diye konuştu.

Jin Haber Ajansı'nda (JINHA) çalışan ve Gurbetelli Ersöz ödülüne layık görülün Ferda Yılmazoğlu'na ödülünü Barış Anneleri Meclisi üyesi Nezahat Teke verdi. Yılmazoğlu, aldığı ödülünü haberini yaptığı ve yaşamını yitiren YPS üyesi Emel Ayhan'a armağan etti. Ardından fotoğraf dalında ödüle layık görülen JINHA muhabiri Handan Tufan adına ödülü JINHA muhabiri Mizgin Tabu aldı.

Güldem ödülünü öldürülen dağıtımcı Türkan'a adadı

Görüntü dalında ödüle layık görülün DİHA muhabiri Bilal Güldem ödülünü Musa Anter'in oğlu Dicle Anter'den aldı. Kısa bir konuşma yapan Güldem, ödülünü Nusaybin'de yaşamını yitiren eski gazete dağıtımcısı İlyas Türkan şahsında tüm yaşamını yitiren direnişçilere adadı.

Karikatür dalında yarışmaya giren Özgür Evran ödülünü Cumhuriyet yazarı Ayşe Yıldırım'dan aldı. Özel jüri ödülünü ise Diken yazarı Mehveş Evin, Gazete Duvar yazarı Celal Başlangıç'a verdi.

ÖGC Onur Ödülü mahpus Erdoğan ve Alpay'a

ÖGC Onur Ödülü ise mahpus Özgür Gündem Gazetesi Yayın Kurulu Üyesi yazar Aslı Erdoğan ve dilbilimci Necmiye Alpay'a verildi. Ödülü Erdoğan ve Alpay'ı temsilen gazeteci Banu Güven'e gazeteci Hüseyin Aykol verdi. BİANET

Bu haber toplam 841 defa okunmuştur