15 Şubat'a lanet, Öcalan'a özgürlük

15 Şubat'ı sabah saatlerinde hayatı durdurarak protesto eden Diyarbakır, Van, Ağrı, Kars, Iğdır ve Urfa'da günün ilerleyen saatlerinde binler alanlara çıkarak Öcalan'a özgürlüğü haykırdı.

DİYARBAKIR 

Diyarbakır'da DBP, HDP, KJA ve DEM-GENÇ öncülüğünde PKK lideri Abdullah Öcalan'ın 15 Şubat 1999 tarihinde uluslar arası komplo sonucu Türkiye'ye getirilişinin yıldönümü Batıkent Meydanı'nda düzenlenen basın açıklaması ile protesto edildi. Açıklamaya yüzlerce yurttaşın yanı sıra Barış Anneleri Meclisi, TUHAD-FED, HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp ve KJA Sözcüsü Ayla Akat Ata ile STK temsilcileri katıldı. "15 Şubat komplosunu lanetliyoruz" pankartının taşındığı eylemde "Biji Serok Apo", "Selam selam İmralı'ya bin selam" ve "Biji berxwedana Sur'e" sloganları atıldı. Açıklamayı yapan TUHAD-FED Eşbaşkanı Mehmet Temizyüz, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın tasfiyesi amaçlı geliştirilen uluslar arası komplonun sonuçsuz kaldığını ve amacına ulaşmadığının altını çizdi. 

Temizyüz,"Sayın Öcalan'ın İmralı Adası'nda ortaya koyduğu sistem tüm halkların kurtuluşu için büyük bir şans ve tarihi fırsattır" dedi. AKP iktidarının çözümsüz, katliamcı politikalardan ve PKK Lideri Öcalan üzerindeki fiziki tecritten derhal vazgeçmesi çağrısında bulunan Temizyüz, "Bir kez daha 15 Şubat Komplosunu lanetliyoruz" diye belirtti. Ardından konuşan KJA Sözcüsü Ayla Akat Ata ise, 18 yıldır PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki komployu kınamak amacıyla alanlara çıktıklarını belirterek, 15 Şubat komplosunun Seyit Rıza'nın, Şeyh Sait'in Maraş'ın, Sivas'ın, Çorum'un devamı olduğunu söyledi.

'Bu halk 18 yıldır alanlarda: Önderliksiz bir halk olmaz'

Ülkenin bir yıkıma doğru sürüklendiğini ve bunu engelleyen tek gücün Öcalan olduğunu vurgulayan Ata, ölümden çıkış yolunun İmralı'dan geçtiğinin altını çizdi. Kürt halkının 18 yıldırı alanlarda olduğunu yineleyen Ata, "Bu halk 18 yıldır alanlarda Önderliksiz bir halk olmaz. Yani diyor ki 'Be Serok jiyan nabe' Bu halk özgürlüğe sevdalıdır. Ve özgürlüğünü Sayın Öcalan'ın özgürlüğünde görüyor" şeklinde konuştu. z

Konuşmaların ardından Bağlar Emek Caddesi'ne doğru sloganlarla yürüyüşe geçen kitleye, polis saldırdı. Polis'in TOMA ve gaz bombalarıyla kitleye saldırması üzerine yurttaşlar özsavunmaya geçti. Havai fişek ve taşlarla polise karşılık veren gençler, mahalle aralarında barikat kurarak, polisin mahalleye girmesine engel oldu. Sokak aralarından gaz bombası ve TOMA'yla su sıkan polis ile gençler arasında çıkan çatışma kısa süre de Emek Caddesi, Dörtyol ve Polis Okulu civarında yayıldı. Ford Renger araçlardan yurttaşların üzerinde ateş açan özel hareket polisleri, haber takibi yapan özgür basın çalışanlarına da gaz bombaları ve tazyikli su ile saldırdı. 

Yine polis Bağlar Dörtyol'da halka saldıran polisin attığı gaz bombasının isabet ettiği araç ateş aldı. Olay yerine gelen itfaiye yangını söndürdü. Öte yandan polis saldırısına çevredeki binalarda yaşayan yurttaşlar ise balkona çıkarak çıkardıkları gürültü eylemi ile protesto etti.

Polisin mahallelerde çekilmesiyle olaylar sona erdi.

Silvan ve Lice'de yürüyüş ve açıklama 

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde 15 Şubat komplosu yapılan basın açıklaması ile kınandı. Kepenklerin açılmadığı Silvan'da, siyahlar giyinen DBP ve HDP'liler, siyah bezin asıldığı HDP ilçe binası önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Polisin zırhlı araç ve çevik kuvvet ekipleriyle yoğun önlem aldığı cadde üzerinde açıklamayı yapan DBP ilçe yöneticisi Müfit Çapan, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın 18 yıldır uluslararası komplo ile yakalanıp tecritte tabi tutulmasına rağmen barış için çaba gösterdiğine vurgu yaptı. 

Yapılan basın açıklamasının ardından DBP ve HDP'liler tekrar HDP binasına geçti.

PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın uluslararası komplo ile Türkiye'ye getirilişinin yıldönümü vesilesiyle Diyarbakır'ın Lice ilçesinde de DBP ve HDP ilçe örgütleri öncülüğünde, yürüyüş ve basın açıklaması gerçekleşti. DBP ilçe binası önünde bir araya gelen kitle, "Komploya 15 Sıbate şermezar dıkın '' yazılı pankart açarak, ''Be Serok Jıyan nabe'', "Gençlik Apo'nun fedaisidir'' , ''Disa disa serhildan" ve ''Direnerek başladık direnerek bitireceğiz'' sloganları attı. Karahasan Mahallesi'ne yapılan yürüyüşün ardından açıklama yapan DBP ilçe eşbaşkanı Gülistan İncekara, uluslararası güçler tarafından Kürt Lideri Abdullah Öcalan'a yapılan komplonun bugün de Rojava devrimini düşürme planlarıyla tekrarlanmak istediğini ifade etti.

Bismil'de polis saldırısı 

Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde de 15 Şubat komplosunu protesto etmek amacıyla birçok cadde ve sokakta gençler tarafından ateşler yakıldı. Sanayi, Nato, Eski Diyarbakır yolu ve Batman-Diyarbakır yolunda lastiklerle ateş yakan yurttaşlara polis saldırdı. Tazyikli su ve gaz bombalarıyla yapılan saldırıya, gençler taşlarla karşılık verdi. Kısa süren çatışmaların ardından gençler ara sokaklara dağıldı. 
Edinilen bilgilere göre, Sanayi Caddesi'nde motosikletleriyle gezen iki genç polisler tarafından gözaltına alındı. İsimleri öğrenilmeyen gençler, Bismil İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

ELAZIĞ

DBP Elazığ İl Örgütü öncülüğünde, 15 Şubat uluslar arası komplo ve Kürdistan'daki kuşatma ile saldırılara karşı Hozat Garajı'nda basın açıklaması düzenlendi. "Demokratik çözüm, Öcalan'a özgürlük" pankartı açılan eylemde, HDP, KJA ve Fırat Üniversitesi Öğrenci Derneği (FÜÖDER) katıldı. Eylemde açıklama yapan DBP Elazığ İl Yöneticisi Mehmet Kılıçtepe, 15 Şubat komplosunu kınayarak, bugün Cizre, Sur, Silopi, Varto başta olmak üzere birçok yeri yakıp yıkan AKP zihniyetinin soykırım politikalarını güncelleyip devam ettirmek istediğini ifade etti. 

VAN

Van'da DBP, HDP, TUYAD-DER ve KJA öncülüğünde 15 Şubat komplosunu protesto etmek için Sebze Hali'nden 2 Nisan Kavşağı'na yapılan yürüyüşe polis saldırdı. Sebze Hali önünde bir araya gelen Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Bekir Kaya, ilçe belediye eşbaşkanları, HDP ve DBP il ve ilçe yöneticileri, Barış Anneleri İnisiyatifi üyelerinin yanı sıra yüzlerce kişi, 2 Nisan Kavşağı'na doğru yürüyüşe geçti. Kadınların siyah kıyafetlerle katıldığı yürüyüşte, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın posterleri taşındı. Sık sık, "Biji serok Apo", "Gençlik Apo'nun fedaisidir", "Biji berxwedana Sur'ê" ve "Biji berxwedana Cizire" sloganları atan halk, yürüyüşün sonlandırılacağı 2 Nisan Kavşağı'na 20 metre kala polis tarafından durduruldu. TAY-DER Sözcüsü Emin Şeker tarafından yapılan basın açıklamasının ardından sloganlar atan halka polis, plastik mermi, tazyikli su, ses ve gaz bombalarıyla saldırdı. Polis saldırısına karşı gençler Van merkez ilçesine bağlı mahallelerle öz savunmaya geçti. 

Çatışmaların sürdüğü kentte, gözaltların olduğu da öğrenildi.

IĞDIR

Iğdır'da da DBP İl Örgütü önünde bir araya gelen yüzlerce kişi, basın açıklaması yaparak 15 Şubat'ı kınadı. DBP ve HDP il, ilçe yöneticileri ile çok sayıda yurttaşın katıldığı açıklamada, "Özgür önderlikle, özgür geleceğe. 15 Şubat komplosunu lanetliyoruz" pankartı açıldı. "Biji serok Apo" sloganı atılan eylemde açıklamayı yapan DBP İl Eşbaşkanı Oğuz Ok, komplocu güçlerin Öcalan şahsında Kürt halkının özgürlüğünü hedef aldığını belirterek, "Uluslararası komployu lanetliyoruz. Sayın Öcalan'ın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz" dedi. 

Açıklamanın ardından oturma eylemi yapılırken, kitle dağıldığı sırada ismi öğrenilemeyen bir genç polisler tarafından gözaltına alındı. 

AĞRI 

Ağrı il merkezi ile Doğubeyazıt, Diyadin ve Patnos ilçelerinde de basın açıklaması ve yürüyüşlerle 15 Şubat komplosu protesto edildi. Ağrı il merkezinde Tahir Elçi Meydanı'nda yapılan yürüyüşe, HDP Ağrı Milletvekili Bedran Öztürk, Ağrı Belediyesi Eşbaşkanı Sırrı Sakık, DBP ve HDP yöneticilerinin yanı sıra yüzlerce yurttaş katıldı. Yürüyüşün ardından kitle adına açıklama yapan HDP Ağrı İl Eşbaşkanı Hanım Yıldırım, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride dikkat çekerek, "Kürt halk önderi şahsında uygulanan tecrit bütün Kürt halkına uygulanmaktadır" diye belirtti. Ardından konuşan HDP Ağrı Milletvekili Berdan Öztürk de, komplo ile Kürt halkının iradesinin kırılmak istendiğini ancak Öcalan'ın direnişi ile komployu boşa çıkardığını söyledi. 

'30 yıldır çatışma ile bu sorun bitmedi'

Ardından konuşan Ağrı Belediye Eşbaşkanı Sırrı Sakık ise, çatışmalı sürecin bir an önce sonlandırılarak Öcalan'ın Kürt sorununun demokratik çözüm çizgisinde ortaklaşma çağrısı yaptı. 

Patnos'ta saldırı ve gözaltı 

Patnos'ta ise PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın Türkiye'ye getirilişinin yıldönümü olan 15 Şubat'ı protesto etmek isteyen halka polis saldırdı. DBP ilçe binası önünde toplanan kitle yürüyüşe geçmeden polis saldırdı. Saldırıda DBP Patnos İlçe Örgütü Yöneticisi Fecri Aslankan ve ismi öğrenilmeyen bir kişi yaralandı. 

Saldırıda yaklaşık 40 kişi gözaltına alınarak, Patnos Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Polis saldırısında yaralanan Aslankan ve ismi öğrenilmeyen yurttaşın da hastane yerine emniyete götürüldüğü öğrenildi. 

Öte yandan Diyadin'de de DBP ve HDP ilçe binası önünde basın açıklaması yapıldı. Polis ablukası altında yapılan açıklamada, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın fotoğraflarının olduğu posterler taşındı. "Biji serok Apo" ve "Gençlik Apo'nun fedaisidir" sloganlarının atıldığı açıklamada, Öcalan üzerindeki tecride dikkat çekilerek, tecridin bir an önce kaldırılması çağrısında bulunuldu. 

KARS 

Kars'ta da il merkezi ile Kağızman ve Digor ilçelerinde komplo protesto edildi. DBP ve HDP Kars il örgütleri, uluslararası komployu protesto etmek için il binası önünde bir araya gelerek yürüyüş gerçekleştirmek istedi. Polis tarafından zırhlı araçlarla ablukaya alınan kitlenin yürüyüşüne izin verilmedi. Bunun üzerine yapılan açıklamada, "15 Şubat Komplosunu kınıyoruz" pankartı açılarak, eyleme siyah elbiseler ile katılan yurttaşlar, ağızlarını bantlayarak komployu kınadı. Açıklamada konuşan HDP Kars İl Eşbaşkanı Cengiz Topbaşlı, Öcalan üzerindeki tecride dikkat çekerek, ölümlerin son bulması için derhal müzakere sürecinin başlatılması gerektiğini söyledi. Cizre'de devlet güçleri tarafından katledilen yurttaşları da hatırlatan Topbaşlı, "Her şeye rağmen Öcalan'ın özgürlüğü ile barış kazanacak" dedi. 

Açıklamanın ardında sivil polisler haber takibi yapan muhabirimiz Gökhan Altay'ı gözaltına almak istedi. Yurttaşların tepkisi üzerine polisler kimlik kontrolünün ardından muhabirimizi serbest bıraktı. 

Yurttaşlar siyaha büründü

Kağızman'da da DBP ilçe binası önünde bir araya gelen çok yurttaş, yürüyüş ve basın açıklaması ile komployu lanetledi. İlçe binasını ablukaya alan polis, yürüyüş başladıktan kısa bir süre sonra yurttaşlara gaz bombaları ile saldırdı. Polisin saldırısına rağmen alandan ayrılmayan yurttaşlar, Öcalan üzerindeki tecrit koşullarına dikkat çekmek amacıyla üzerinde "Sessizlik en büyük çığlıktır" yazan dövizleri taşıyarak, çarşı merkezine yürüdü. Sık sık "Bijî serok Apo" sloganının atıldığı yürüyüşün ardından yapılan açıklamada Öcalan'ın özgürlük talepleri dile getirilerek, özyönetim direnişleri selamlandı. Açıklama slogan ve kadınların zılgıtları ile son buldu. 
Digor ilçesinde de komplo, yüzlerce yurttaşın katılımı ile gerçekleştirilen yürüyüşle kınandı. DBP ilçe binası önünde bir araya gelen Digor halkı, komployu lanetleyen sloganlar eşliğinde Dörtyol mevkiine yürüdü. Siyaha bürünen annelerin yoğun katılım gösterdiği yürüyüş, yapılan basın açıklaması ile son buldu. 

İSTANBUL 

Barış Anneleri İstanbul Meclisi, 15 Şubat komplosunu meclis binalarında düzenledikleri basın toplantısı ile kınadı. Annelerin beyaz tülbentleri ile katıldığı açıklamayı Kürtçe yapan Barış Annesi Emine Erbek, Öcalan'a yönelik gerçekleştirilen komployu kınayarak, "Türkiye devletinin Kürtler üzerinden yaptığı katliamları lanetliyorum. Cizre'de çocuklarına ve topraklarına sahip çıkan anneleri de canı gönülden kucaklıyorum" dedi. 

Toplantı yapılan konuşmaların ardından sona erdi.

EFRİN 

Rojava'nın Efrin Kantonu'nun merkez ve ilçelerinden bir araya gelen binlerce yurttaş, 15 Şubat'ı düzenledikleri kitlesel bir etkinlikle protesto ediyor. Binler etkinliğin düzenleneceği alana akmaya devam ediyor. İşyerleri ve kurumların açılmadığı kente, Rojava Gençlik Birliği ve Genç Kadınlar Hareketi tarafından dün startı verilen ve Raco ilçesine kadar sürecek olan yürüyüş ise sürüyor.

URFA

Urfa'nın Suruç ilçesinde de uluslararası komplonun yıl dönümü yaşam durdurularak protesto edildi. Kepenklerin açılmadığı, sürücülerin kontak kapattığı ilçe, sessizliğe büründü. Günün ilerleyen saatlerinde ise yüzlerce kişi DBP ilçe binası önünde bir araya gelerek basın açıklaması gerçekleştirdi. "Özyönetim ruhuyla 15 Şubat uluslararası komplosunu kınıyoruz" pankartını taşıyan kitle sık sık "Bijî Serok Apo" sloganını attı. Kitle adına konuşan HDP Suruç İlçe Eşbaşkanı Suphi Koçyiğit, "Kürt Halk Önderine yapılan bu komployu asla unutmayacağız ve kabul etmeyeceğiz. Önderliğimizin özgürlüğü için kanımızın son damlasına kadar mücadele edeceğiz" diye konuştu. (DİHA)

Bu haber toplam 1476 defa okunmuştur