12 kez ifadeye çağrılan Encü: İfadeye gitmeyeceğim

HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü, hakkında 17 fezlekenin hazırlandığını, 12'si için savcılığın kendisini ifadeye çağırdığını belirterek, halkın iradesini tanımayanlara ifade vermeyeceğini söyledi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili Ferhat Encü, kendisi hakkında açılan 17 fezleke ve 12 savcılık ifade çağrısına ilişkin konuştu. Encü, "HDP'ye yönelik saldırıların altında tüm halkları bir araya getirmesi ve yüzde 10 barajını geçmesi var. Bu başarıyı hazmedemeyenler halkın iradesini tanımayarak saldırılarını yoğunlaştırmış durumda. Seçilmiş belediye eşbaşkanlarımızdan sonra şimdi de milletvekillerine ilişkin planları var" dedi.

'5 yıl önceki olay fezleke oldu'

Encü, "Roboskî Katliamı'nın ardından hiç bir şey olmamış gibi aileleri ziyarete gelen dönemin Uludere Kaymakamı Naif Yavuz'a gösterilen tepki 5 yıl sonra önüme fezleke olarak çıktı. Katliam ve özyönetim alanlarına ilişkin yaptığım sosyal medya paylaşımları da aynı şekilde yine fezleke gerekçesi olmuş durumda" diye konuştu. 

'12 defa ifadeye çağrıldım'

Savcılık tarafından 12 kez ifadeye çağrıldığını bunun bir diğer aşamasının zorla getirme olduğu bilgisini paylaşan Encü, "Baştan beri alınan kararların hepsi siyasidir. Halkın iradesini tanımayan bu tür saldırıları biz de tanımıyoruz ve kesinlikle ifade vermeye gitmiyoruz" diye vurguladı.

Encü, tüm baskı ve yıldırma politikaların karşın mücadeleyi büyüteceklerini söyleyerek, "Hiçbir baskı politikası bizi mücadelemizden geri adım attırmadı, attırmayacak." dedi. (DİHA)

Bu haber toplam 1134 defa okunmuştur