10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği kuruldu

Ankara'da katliamının faillerden hesap sormak için 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği kuruldu. Derneği kuruluşu katliamın gerçekleştiği Ankara Tren Garı önünde yapılan anma ile duyuruldu.

Ankara'da 10 Ekim 2015'te gerçekleşen katliamda yaşamını yitirenlerin yakınları, adalet arayışları için kurdukları 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği'nin kuruluşunu ilan etti. Derneğin kuruluş ilanı katliamın yaşandığı Ankara Tren Garı'nın önünde gerçekleşen anma ile yapıldı. TTB, KESK, DİSK ve TMMOB temsilcileri, Barış Anneleri ve katliamda yaşamını yitirenlerin yakınlarının katıldığı anmaya çok sayıda yurttaş da katıldı. 

Anmada konuşan derneğin geçici yönetim kurulu üyesi Mehtap Sakinci Coşgun, "Artık bizler Ankara katliamı aileleri olarak, adalet mücadelemizde ortak tek ses olacağız" dedi.

'Adalet için mücadelede tek ses olacağız'

Katliamının üzerinde 145 gün geçtiğini hatırlatan Coşgun, bundan sonraki süreçte adaletin yerini bulması için mücadele edeceklerinin altını çizdi. Coşgun, "Adalet arayışımızın doğal bir sonucu olarak, birlik ve beraberliğin gücünü ortaya koyduk. Katliam mağduru aileleri olarak geniş bir yelpaze de adalet için mücadelede tek ses olacağız" diye konuştu. 

'Soruşturma dosyası üzerindeki gizlilik kararı kaldırılsın'

Katliam benzeri saldırıların hukuk sürecinde de devam ettiğine vurgu yapan Coşgun, katliamın üzerinden geçen 145 günlük süreye rağmen soruşturma dosyası üzerindeki gizlilik kararının kaldırılmadığını söyledi. Coşgun, "Olayda kusuru bulunan kamu görevlileri hakkında ki şikâyetlerimiz, takipsizlikle sonuçlanıp olayın piyon iki bedenin üzerine bırakılması suretiyle, soruşturma sürünceme de bıraktırılıyor. Bu tablo karşısında bizim adalete olan ihtiyacımız, daha da artmaktadır" dedi.

Katliamın Türkiye'de yaşanmış en büyük katliamı olduğuna söyleyen Coşgun, katliamın hesabının sorulacağını vurgulayarak, "Bizler, Sivas, Soma, Reyhanlı, Diyarbakır, Suruç, dosyalarından biliyoruz ki Ankara katliamında da adalet, adalet, adalet diye haykırmadıkça somut hiçbir sonuç alamayacağız" ifadesinde bulundu.

Anmanın ardından derneğin kurucu üyeleri ve sivil toplum örgütü temsilcilerinden oluşan bir heyet Ankara Valiliği'ne giderek, dernek için resmi başvuru yaptı. (DİHA)

Bu haber toplam 845 defa okunmuştur